Poszukując finansowania samochodu do firmy, wielu przedsiębiorców zastanawia się nad dwoma najpowszechniejszymi rozwiązaniami: wynajmem długoterminowym oraz leasingiem. Która z tych opcji jest korzystniejsza i bardziej opłacalna?
Zakup samochodu za gotówkę? To się nie opłaca
Obecnie coraz mniej firm decyduje się na zakup samochodu za gotówkę. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Przede wszystkim zakup za gotówkę zamraża znaczną część kapitału i środków operacyjnych firmy, znacząco ograniczając jej płynność finansową. Własnościowy pojazd w przedsiębiorstwie wiąże się również z koniecznością amortyzowania, ubezpieczenia i czynności serwisowych przeprowadzanych we własnym zakresie.
Co istotne, zakup samochodu za gotówkę może okazać się mniej opłacalny pod względem możliwości odliczania podatku VAT niż leasing operacyjny i najem długoterminowy, w przypadku których przedsiębiorca może odliczać część odsetkową i kapitałową rat leasingowych lub całą kwotę opłacanego abonamentu najmu.
Dlatego też zdecydowanie więcej przedsiębiorców decyduje się na zewnętrzne formy finansowania samochodu, spośród których najpopularniejszymi są leasing oraz stosunkowo nowy na polskim rynku wynajem długoterminowy.
Czym jest wynajem długoterminowy?
Założenia wynajmu długoterminowego zbliżone są do umów leasingowych. Przedsiębiorca opłaca miesięczne raty (abonament) wynajmującemu za możliwość korzystania z auta. W cenie opłaty abonamentowej przedsiębiorca uzyskuje kompleksowy serwis, ubezpieczenie i obsługę pojazdu. Ze względu na fakt, że wynajem długoterminowy jest formą usługi, przedsiębiorstwo wynajmujące pojazd może zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności całą kwotę abonamentową.
Czym jest leasing?
Leasing to o wiele dłużej obecna na naszym rynku forma finansowania. Polega on na użytkowaniu samochodu wedle określonych przez leasingodawcę warunków, w zamian opłacając comiesięczne raty leasingowe. Umowy leasingowe wymagają również konieczności opłacenia wpłaty własnej, która zwykle wynosi od 10 do 20% wartości samochodu.
Tę formę finansowania można podzielić na leasing operacyjny (popularniejszy) oraz leasing finansowy. Różnią się między sobą tym, że pod koniec trwania umowy leasingu operacyjnego przedsiębiorca może wykupić pojazd za kwotę wykupu ustaloną podczas sporządzania umowy. Co więcej, podatek VAT za pojazd rozkładany jest na raty leasingowe, co zmniejsza obciążenie budżetu firmy.
Dlaczego wynajem długoterminowy jest korzystniejszy i bardziej opłacalny?
Istnieje kilka kluczowych czynników, które sprawiają, że wynajem długoterminowy okazuje się korzystniejszą dla przedsiębiorców formą finansowania pojazdu – zwłaszcza w świetle nowych zmian w prawie leasingowym.
Wynajem długoterminowy bardziej dostępny dla nowych i mniej majętnych firm
Przede wszystkim wynajem długoterminowy jest bardziej otwartą formą finansowania dla start-upów i mniejszych firm. Przedsiębiorcy nie są obciążani koniecznością opłacanie wpłaty własnej wynoszącej zwykle od 10 do 20% wartości pojazdu tak, jak ma to miejsce w przypadku leasingu. Co więcej, wynajem długoterminowy wiąże się z mniejszą ilością formalności oraz mniej dokładnym zweryfikowaniem wypłacalności firmy. Stąd też ta forma finansowania dostępna jest dla mniej majętnych podmiotów.
Transparentność i przewidywalność kosztów
Wynajem długoterminowy to również transparentność oraz wysoka przewidywalność kosztów związanych z finansowaniem i utrzymaniem pojazdu. W gestii firmy wynajmującej leżą wszystkie opłaty związane z utrzymaniem i ubezpieczeniem pojazdu, przygotowaniem go do eksploatacji czy z przeprowadzaniem czynności serwisowych. W związku z tym przedsiębiorcy nie zaskoczą ukryte koszty użytkowania samochodu, a także z góry będzie wiedział, ile wyniesie wynajem pojazdu, co ułatwi księgowanie wydatków oraz planowanie budżetów.
Elastyczny czas trwania umowy – nawet na jeden miesiąc
Znamienitą zaletą wynajmu długoterminowego jest również możliwość zawierania bardziej elastycznych umów. Umowę można podpisać już na okres jednego miesiąca. Jest to szczególnie wygodne zwłaszcza dla nowych firm oraz przechodzących restrukturyzację, które nie są w stanie w pełni zaplanować swojego zapotrzebowania na utrzymanie firmowej floty.
Zmiany w leasingu w 2019 roku na korzyść wynajmu długoterminowego
W kontekście opłacalności wynajmu długoterminowego warto zwrócić uwagę również na nowelizację ustawy o podatku dochodowym, która od 2019 roku wprowadziła zmiany w rozliczaniu samochodów osobowych w działalności gospodarczej. Tegoroczne zmiany w leasingu podniosły limit amortyzacji samochodów do kwoty 150 tys. zł oraz zmniejszono możliwość rozliczania wydatków eksploatacyjnych w przypadku pojazdów użytkowanych w cyklu mieszanym (służbowo i prywatnie) do 75%.
Zmiany te sprawiły, że leasing stał się zdecydowanie mniej korzystną formą finansowania samochodów firmowych, a tym samym wzrosła atrakcyjność wynajmu długoterminowego, którego zmiany w ustawie nie dotyczą.
Komu rekomendowany jest wynajem długoterminowy?
Gros zalet oraz specyfika wynajmu długoterminowego powodują, że ta forma finansowania rekomendowana jest szerokiej grupie przedsiębiorców.
Dla nowych i mniej majętnych firm, które nie chcą zamrażać kapitału
Przede wszystkim wynajem długoterminowy jest niezwykle korzystny dla nowych firm oraz przedsiębiorstw o niewielkim kapitale, które nie muszą angażować własnych środków podczas podpisywania umowy wynajmu. Powoduje to, że przedsiębiorcy mają dostęp do o wiele szerszej gamy samochodów, które całkowicie spełnią ich potrzeby i wymagania transportowe.
Dla przedsiębiorców chcących szybko pozyskać pojazd do firmowej floty
Ze względu na swoją elastyczność w zawieraniu umów, długoterminowy wynajem samochodów jest korzystny również dla przedsiębiorców, którzy cierpią na braki w firmowej flocie i jednocześnie muszą zapewnić samochody służbowe swoim pracownikom. Dlatego też ta forma finansowania rekomendowana jest dynamicznie rozwijającym się firmom oraz przedsiębiorstwom przechodzącym restrukturyzację.
Dla osób fizycznych
Umowa wynajmu długoterminowego może okazać się korzystna również dla osób fizycznych, które oczekują na naprawę własnego pojazdu w serwisie lub gdy zobligowane są do posiadania samochodu służbowego, a w danej chwili nie mogą sobie na niego pozwolić.
Słowem podsumowania
Liczne zalety oraz korzyści wynajmu długoterminowego powodują, że w Europie Zachodniej z tej formy finansowania korzysta blisko 80% przedsiębiorstw. W naszym kraju wynajem wciąż jest stosunkowo nowym produktem, jednak stanowi coraz popularniejszą formę finansowania, na którą decydują się zarówno mikro i małe firmy, jak i duże przedsiębiorstwa oraz korporacje.