Przeprowadzka to trudne zadanie. Nowe mieszkanie lub dom są już przygotowane, teraz trzeba przewieźć meble, wyposażenie, sprzęty AGD, rzeczy osobiste, ubrania i wszystkie drobiazgi gromadzone przez lata. Wiele osób wciąż decyduje się na wyczerpujące przewożenie rzeczy własnym samochodem osobowym. Jest jednak łatwiejszy i wygodniejszy sposób na przeprowadzkę, która wcale nie musi być tak stresującym zadaniem. To wynajem auta dostawczego na przeprowadzkę.
Jaki samochód na przeprowadzkę
Szukając ograniczenia kosztów przeprowadzki często rezygnujemy z wynajęcia profesjonalnej firmy przeprowadzkowej. Czy to oznacza, że musimy spędzić kilka dni na kursowaniu pomiędzy starym a nowym miejscem zamieszkania, wciśnięci pomiędzy kartony z dobytkiem? A co w sytuacji, kiedy przeprowadzamy się na odległość kilkudziesięciu lub kilkuset kilometrów? Koszty takiego wahadła naszą osobówką będą wtedy niebotyczne. Najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie samochodu na przeprowadzkę. W zależności od ilości posiadanych mebli i wyposażenia, mogą to być różne warianty samochodu dostawczego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Przestrzeń transportowa w takim samochodzie jest przystosowana do przewożenia dużych ładunków, takich jak meble i zabezpieczone opakowania z przedmiotami codziennego użytku.
Wynajem samochodów dostawczych na przeprowadzkę
Samochody dostawcze na przeprowadzkę wynajmowane przez specjalistyczne firmy, które posiadają flotę złożoną z pojazdów na bieżąco serwisowanych i kontrolowanych w stacjach diagnostycznych. To pewniejsze rozwiązanie niż pożyczony od “szwagra” stary transporter, który jest przecież “nie do zdarcia”, chociaż ma już ponad pół miliona kilometrów na liczniku. Jeśli będziemy transportować nasz życiowy dorobek, nie warto tak ważnych rzeczy pozostawiać przypadkowi. Tylko sprawdzone i ubezpieczone pojazdy są gwarancją, że bez problemów przewieziemy wyposażenie mieszkania w całości, do nowego miejsca przeznaczenia.
Samochód dostawczy – kilka porad przed pierwszą jazdą
Nie prowadziłeś nigdy samochodu dostawczego? Przeraża Cię jego wielkość? Nie taki diabeł straszny jak go malują. Wynajem samochodu na przeprowadzki ma jeszcze tę zaletę, że możesz zdobyć nowe doświadczenia i chociaż raz w życiu prowadzić auto dostawcze. Pracownicy wypożyczalni samochodów chętnie przedstawią Ci wszystkie funkcjonalności pojazdu i zaprezentują jego możliwości oraz obsługę.
Zrób próbną jazdę na parkingu firmy lub w miejscu o małym natężeniu ruchu, aby sprawdzić, jak się prowadzi konkretne auto i jakie ma właściwości trakcyjne. Jeśli będzie Ci odpowiadało sprawdź, czy przestrzeń towarowa jest wystarczająca i pomieści przewożony ładunek. Pamiętaj również o wysokości pojazdu. Upewnij się, że na trasie przejazdu nie znajdzie się na przykład wiadukt położony na wysokości 2 metrów z zakazem przejazdu pojazdów wyższych. Zdarzały się przypadki, że kierowca zignorował taki zakaz i bezpłatnie “przerobił” swojego 2,5 metrowego Fiata Ducato na nieco niższą wersję nadwoziową.
Sprawdź, czy poradzisz sobie z manewrowaniem samochodem dostawczym. Ustaw lusterka tak, aby zapewnić sobie jak najlepszą widoczność. Parkowanie autem dostawczym nie należy do najłatwiejszych, wskazane jest zatem podróżowanie z osobą towarzyszącą, która pomoże przy parkowaniu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Na trasie pamiętaj o zachowaniu większej odległości od poprzedzającego pojazdu. Samochody dostawcze mają dłuższą drogę hamowania niż auta osobowe.
Jaki wymiar samochodu?
Może wyda Ci się to dziwne, ale pierwszym krokiem, jaki należy zrobić przed przeprowadzką, jest remanent posiadanych przedmiotów. Każdy kto chociaż raz przeprowadzał się i musiał wszystko spakować, nie mógł uwierzyć, jak łatwo gromadzi się stosy zupełnie nieprzydatnych przedmiotów. Zwykle są upychane w szafkach z myślą, że jeszcze po nie sięgniesz. Przed przeprowadzką zrób zatem gruntowne porządki. Zostaw tylko te rzeczy, które mają dla Ciebie wartość lub są konieczne w gospodarstwie domowym. Wszystkie przewożone zbędne kilogramy, to dodatkowe koszty paliwa.
Jeśli już zrobiłeś porządki i masz większość przedmiotów spakowanych. Sprawdź, jaka jest największa długość mebli lub sprzętów i dowiedz się, jaka jest maksymalna dopuszczalna długość przedmiotów do przewożenia w części ładunkowej. Nie chcesz chyba, żeby Twój ponadtrzymetrowy narożnik wystawał poza samochód? Dobrze jest zwykle wziąć kilkunastocentymetrowy margines na grubość opakowania i materiałów zabezpieczających przed uszkodzeniem.
Zabezpieczenie ładunku w czasie przeprowadzki
Samochody dostawcze są fabrycznie przystosowane do bezpiecznego przewożenia ładunków, ale niezależnie od tego, należy pamiętać o tym, jak zapakować meble w czasie przeprowadzki. Największe i najcięższe meble i kartony zapakuj na początku. Dzięki temu znajdą się one blisko środka ciężkości pojazdu i nie wpłyną niekorzystnie na jazdę. Materace i blaty stołowe umieść przy burtach samochodu, to najbardziej optymalne wykorzystanie przestrzeni. Najcięższe przedmiotu połóż możliwie nisko, z kolei lżejsze kartony możesz umieścić nieco wyżej. Jeśli masz wątpliwość, czy ładunek nie będzie się przesuwał w czasie jazdy, wykorzystaj pasy zabezpieczające przewożone elementy. Podczas odbioru pojazdu z wypożyczalni zapytaj personel, czy nie ma takich pasów na wyposażeniu, są przydatne do zabezpieczenie transportu.
Wynajem samochodów do przewozu mebli jest optymalnym rozwiązaniem, jeśli chcesz się przeprowadzić sprawnie i bezpiecznie. Zaoszczędzisz czas i nerwy, nie musisz też łamać sobie głowy, jak zmieścić wszystkie przedmioty do samochodu osobowego.
Przeprowadzka to poważne przedsięwzięcie logistyczne. Zaangażowana jest cała rodzina i sąsiedztwo. Zadbaj o to, by mieć z kim zostawić dzieci na ten czas. Poinformuj sąsiadów, że mogą się pojawić uciążliwe hałasy. Zaplanuj najlepszą trasę dojazdu, pamiętając o ograniczeniach dla pojazdów dostawczych. Zapewnij sobie też dobre miejsce do zaparkowania pojazdu, możliwie blisko wejścia. Czeka Cię jeszcze trochę wysiłku i możesz wygodnie zamieszkać już w nowym miejscu.