Przeprowadzka nie musi być koszmarem. Wszystko pójdzie sprawnie, jeśli dobrze przygotujesz się do transportu wyposażenia domu lub mieszkania. Na początek musisz zdecydować: zapłacić firmie, czy może wynająć samochód dostawczy do przeprowadzki. Odpowiada ci bardziej ta druga wersja? Podpowiadamy, jak się do niej przygotować.
Zanim zdecydujesz o formie przeprowadzki, przemyśl wszystkie okoliczności, które mogą towarzyszyć temu przedsięwzięciu. Jeśli Twoje nowe miejsce zamieszkania jest oddalone od obecnego o setki lub tysiące kilometrów, skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy jest całkiem rozsądne. Jeśli jest to mniejsza odległość, np. inna część miasta albo sąsiednia miejscowość, wówczas przeprowadzkę można zorganizować samemu przy pomocy wynajętego samochodu dostawczego. Nie polecamy wykorzystania własnej osobówki. Uszkodzenia tapicerki i elementów wnętrza mogą kosztować więcej niż wynajem furgonetki.
Przeprowadzka wcale nie musi być uciążliwa. Trzeba jednak dobrze się do niej przygotować. Oto kilka przydatnych wskazówek, które ułatwią to zadanie.
Zabezpiecz przewożone przedmioty
Absolutnie pierwszym krokiem przed rozpoczęciem przeprowadzki powinien być domowy remanent. Sprawdź, co naprawdę będzie ci potrzebne w nowym mieszkaniu. Czy wszystko, co cię otacza musisz zabrać? Z czasem “obrastamy” niepotrzebnymi przedmiotami, które podobno mogą się jeszcze przydać. W rzeczywistości tylko zagracają naszą przestrzeń. Przeprowadzka to świetny moment, by wyrzucić niepotrzebne rzeczy i przenieść w nowe miejsce tylko to, co warto.
Podziel przedmioty na kilka grup. Zwykle najlepiej zabezpieczone muszą być urządzenia, meble i wyposażenie najbardziej podatne na uszkodzenia, czyli: elektronika, szklane elementy mebli, naczynia, dzieła sztuki, kruche pamiątki oraz cenniejsze urządzenia AGD. Warto również, jeszcze przed pakowaniem zastanowić się, które przedmioty będą nam niezbędne od pierwszego dnia w nowym miejscu.
Zacznij się pakować możliwie szybko
Przygotowanie do przeprowadzki zawsze zabiera sporo czasu. Dlatego, kiedy tylko decyzja o zmianie lokum zostanie podjęta, postaraj się o kartonowe pudełka, taśmy i markery. Kartony w różnych rozmiarach i wypełnienia piankowe będą nieodzowne. Aby je zdobyć możesz zajrzeć do marketów budowlanych i elektronicznych. Obsługa na pewno znajdzie zbędną “makulaturę”, a Ty zaoszczędzisz pieniądze. Szukaj pudełek kartonowych w dobrym stanie.
Postaraj się pakować mieszkanie lub dom zgodnie z układem pokoi lub pomieszczeń. W nowym miejscu unikniesz chaosu i przerzucania dziesiątek opakowań z miejsca na miejsce. Warto dokładnie oznaczyć każde opakowanie markerem, co ułatwi przenoszenie pudełek do konkretnych pomieszczeń. Najbardziej czasochłonne jest pakowanie takich pomieszczeń, jak kuchnie (talerze, szklanki), domowe gabinety (książki, dokumenty) i garaże ( jest tam wszystko, na co nie było miejsca w domu). Postaraj się, aby paczki nie były cięższe niż 15 kilogramów. Docenisz to w czasie ich przenoszenia.
Przygotowanie do przeprowadzki to prawdziwy pochłaniacz czasu, dlatego nie zwlekaj i wykorzystaj każdy moment, by zacząć sortować, zabezpieczać i pakować.
Wynajem samochodu dostawczego
Przewożenie dorobku życia przeładowanym samochodem osobowym to nie jest najbezpieczniejszy scenariusz. Coraz bardziej popularną formą transportu jest natomiast wynajem samochodu dostawczego z wypożyczalni. Po pierwsze, masz gwarancję, że pojazd jest sprawny technicznie i przystosowany do przewozu ładunków. Po drugie przetransportowanie dobytku w czasie jednej podróży skraca całą operację i zmniejsza jej koszty.
W firmie, która prowadzi wynajem samochodów na przeprowadzki uzyskasz mnóstwo praktycznych informacji dotyczących szybkiego i poprawnego załadunku. Fachowcy wyjaśnią również jakich błędów unikać podczas przewożenia wyposażenia w nowe miejsce zamieszkania. Poza tym, prowadzenie busa nie jest wcale takie trudne i wystarczą uprawnienia do kierowania pojazdami o masie do 3,5 tony.
W samochodzie dostawczym zmieści się kilka ton ładunku, ale pamiętaj o umieszczeniu mebli i pudeł zgodnie z przyjętymi zasadami. Najpierw największe i najcięższe. Przedmioty o dużej wadze połóż na samym dole. Lżejsze opakowania na górze. W ten sposób samochód zachowa właściwy środek ciężkości, a drobniejsze przedmioty nie zostaną przygniecione.
Wynajem auta na przeprowadzkę daje wiele korzyści. Ostatecznie koszt jest mniejszy niż wynajęcie firmy przeprowadzkowej lub wielokrotne kursowanie własnym pojazdem.
Wyznaczenie trasy i pomoc przy wnoszeniu
Trasa przeprowadzki ma znaczenie. Wybierz drogę sprawdzoną. Nie szukaj niepewnych skrótów. Upewnij się, że na drodze nie ma ograniczeń ładowności i wysokości pojazdów. Jeśli będziesz jechał samochodem dostawczym, sprawdź czy na trasie nie ma np. niskich wiaduktów.
Sprawdź, czy znajdziesz miejsce do zaparkowania możliwie blisko nowego mieszkania lub domu. Przenoszenie mebli lub cięższych pudeł na dalsze odległości wyczerpie Twoje siły już po kilku minutach, nie mówiąc o przeniesieniu całości ładunku.
W tej sytuacji warto się zastanowić skorzystaniem z pomocy kilku krzepkich przyjaciół, którzy pomogą przenieść kartony z rzeczami. Po wszystkim będziecie mogli wspólnie odpocząć przy pizzy i chłodnym napoju na ugaszenie pragnienia.
O czym pamiętać w czasie przeprowadzki?
Kiedy już na wstępnym etapie przeprowadzki pomyślisz o osobnym spakowaniu mniej potrzebnych, sezonowych rzeczy, łatwiej zaaranżujesz nowe pomieszczenia. Najgorsza sytuacja to, kiedy otwierając pudełko z wyposażeniem kuchni, znajdziesz w nim ozdoby świąteczne. Będziesz je potem przekładać z miejsca na miejsce. To niepotrzebne zamieszanie.
Ważne! Postaraj się wypełnić w pudłach przestrzeń starymi gazetami, folią bąbelkową albo piankami. Unikniesz w ten sposób uszkodzenia przedmiotów wewnątrz. Spotkałaby cię niemiła niespodzianka, gdyby się okazało, że szklana waza od teściowej dojechała na miejsce, ale w kawałkach.
Podczas wypakowywania, kartony z najbardziej potrzebnymi przedmiotami (przybory toaletowe, narzędzia, jedzenie dla zwierząt, apteczka, itp.) pozostaw w łatwo dostępnym miejscu. Nie będziesz musiał przerzucać góry opisanych (najlepiej markerem i to na bocznej ściance) pudeł, by dostać się do czajnika i przygotować herbatę.
Jeśli już jesteś na etapie wieczornego relaksu z filiżanką czegoś ciepłego, to znaczy, że przeprowadzka nie poszła wcale tak źle.