Dowóz pracowników do miejsca pracy często jest problematyczny dla wielu firm. Siedziba pracodawcy coraz częściej znajduje się w znacznej odległości od miejsca zamieszkania pracownika. Dojazd do pracy bywa czasochłonny i kosztowny. Czy zapewnienie nieodpłatnego transportu jest obowiązkiem pracodawcy, czy może dodatkowym benefitem dla pracowników? W jaki sposób zorganizować dowóz, aby było to korzystne rozwiązanie dla obu stron stosunku pracy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Transport pracowników do miejsca pracy – obowiązek pracodawcy, czy dodatkowy benefit?
Żaden przepis prawa nie nakłada na pracodawcę obowiązku zapewnienia pracownikom dowozu do pracy. Jest to jednak rozwiązanie, które może przynieść obustronne korzyści. Dodatkowe udogodnienie finansowane przez zakład pracy może skłonić pracowników do podjęcia zatrudnienia poza miejscowością, w której zamieszkują. Dzięki temu pracodawca jest w stanie pozyskać wykwalifikowaną kadrę, a dla pracowników ilość kilometrów pokonywanych do i z pracy przestaje być przeszkodą.
Przewóz pracowników – czy to koszt podatkowy dla Twojej firmy?
Jak powszechnie wiadomo, świadczenia na rzecz pracowników, wynikające ze stosunku pracy, podlegają opodatkowaniu. W przypadku nieodpłatnego transportu organizowanego przez pracodawcę sprawa nie jest już tak oczywista. Nawet orzecznictwo dotyczące tej kwestii nie rozwiewa wątpliwości. Zasadniczy problem dotyczy wyceny tego świadczenia. Pracownicy korzystają przecież z transportu na różnych odcinkach. Jeśli pracodawca nie ewidencjonuje szczegółowo trasy przejazdu każdego pracownika, trudno określić wartość takiego świadczenia. Ostatnia interpretacja dyrektora jednej z izb skarbowych podziela ten pogląd. Należy więc przyjąć, że możliwość skorzystania z nieodpłatnego transportu nie skutkuje powstaniem przychodu po stronie pracownika.
Czy dowóz do miejsca pracy wlicza się do czasu pracy pracownika?
Czasem pracy nazywamy okres, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy. Co prawda podczas podróży do pracy, pracownicy często wykonują obowiązki służbowe – odpisują na maile, rozmawiają przez telefon, prowadzą konwersację z szefem, który siedzi obok. Nie jest to jednak czas, który wliczamy do czasu pracy. Przyjmując odmienne stanowisko, należałoby uznać, że za czas spędzony w tramwaju lub samochodzie również należy się wynagrodzenie.
Jak najkorzystniej zorganizować przewóz pracowników?
Pracodawcy często zastanawiają się, czy korzystniejszym rozwiązaniem będzie wynajem busa dowożącego pracowników do pracy, czy może indywidualny zwrot kosztów podróży. W przypadku małych firm, doskonale sprawdzi się wynajęcie busa, który pomieści do kilkunastu osób. Większy przedsiębiorca z pewnością zdecyduje się na wynajem autokaru. Doświadczenie wskazuje, że jest to zdecydowanie niższy koszt, niż dofinansowanie przejazdu pracowników do pracy środkami komunikacji miejskiej czy korzystanie z własnych środków transportu.
Długoterminowy wynajem busa – czy warto?
Wynajem długoterminowy to bardzo atrakcyjne rozwiązanie pod względem podatkowym. Jest to obecnie najpopularniejsza forma finansowania środków trasportu, którym pracownicy są dowożeni do pracy. To doskonała alternatywa dla zakupu busa lub autokaru, co pozwala zachować płynność finansową przedsiębiorstwa. Warto zauważyć, że czas trwania umowy najmu niejednokrotnie ma znaczący wpływ na cenę usługi i pozwala zdecydowanie obniżyć ostateczny koszt. To komfortowe i ekonomiczne rozwiązanie dla obu stron.
Jak wybrać firmę transportową?
Przy wyborze firmy transportowej nie powinniśmy sugerować się niską ceną wynajmu. Często w ten sposób przewoźnicy chcą przyciągnąć klientów. Zwróćmy uwagę na warunki, w jakich będą podróżować pracownicy. Bezpieczna i wygodna podróż do pracy to podstawa. Dobrze prześledzić oferty firm transportowych w internecie, zapoznać się z opiniami klientów. Dobrym wskaźnikiem będzie również doświadczenie przewoźnika. Jeśli firma transportowa jest od dłuższego czasu obecna na rynku, oznacza to, że zdobyła zaufanie i z jakiegoś powodu zyskała przewagę konkurencyjną.
Jak widać, zorganizowanie nieodpłatnego transportu do pracy nie jest trudne i z pewnością zostanie docenione przez pracowników. Korzyści płynących z tego świadczenia dla obu stron jest zdecydowanie więcej niż kosztów związanych z jego organizacją. Warto rozważyć wynajem komfortowego autokaru lub busa, który bezpiecznie dowiezie pracowników do firmy.