Rokrocznie, na polskich drogach dochodzi do tysięcy kolizji. Z uwagi na rosnące zainteresowanie wynajmem aut – nietrudno się domyślić, że w niemałej części z nich biorą udział samochody wypożyczone. Czym skutkuje kolizja wypożyczonym autem? Co należy zrobić i jak się zachować?
Jak zachować się tuż po kolizji wypożyczonym autem?
Poważniejszy wypadek samochodowy, ale też niegroźna stłuczka, wzbudzają wiele emocji i powodują stres. Kolizja podczas wypożyczenia auta może budzić dodatkowy strach związany z uszkodzeniem czyjegoś mienia. Wynajmujący często martwią się o koszty naprawy i konsekwencje związane z uszkodzeniem nie swojego pojazdu.
W pierwszej kolejności zawsze należy zadbać o bezpieczeństwo swoje, pasażerów i innych uczestników ruchu – dopiero potem, jeśli to możliwe, zająć się kwestiami formalnymi. Jeśli podczas kolizji doszło do poważnego uszkodzenia pojazdów, uszczerbku na zdrowiu, lub sporną kwestią pozostaje odpowiedzialność jej spowodowania – zawiadom policję!
Skontaktuj się z wypożyczalnią!
Kolejnym krokiem jest podjęcie kontaktu z wypożyczalnią samochodów. Każda z firm zajmujących się wypożyczaniem aut i leasingiem jest dobrze przygotowana na taką ewentualność. Szybki kontakt pomoże również niezwłocznie rozpocząć działania związane z ubezpieczeniem. To właśnie dlatego, im szybciej wykonasz telefon do firmy, od której wypożyczasz samochód, tym lepiej. Powiadom ją, nawet gdy stłuczka wydaje się pozornie niegroźna i nie zaobserwowałeś widocznego uszkodzenia auta. Naprawdę nie trzeba obawiać się nawiązania kontaktu z wypożyczalnią aut. Pracownicy firmy, krok po kroku poinstruują Cię, co w takiej sytuacji zrobić.
OC auta wypożyczonego
Na szereg skutków finansowych związanych z wypadkiem, nierzadko ma wpływ już sama umowa. Jej zapisy powinny dokładnie określać zakres odpowiedzialności kierowcy, a także uwzględniać rodzaj ubezpieczenia. Każdy samochód z wypożyczalni ma ważne, obowiązkowe OC, które pokryje wszelkie szkody, jeśli kolizja nie wystąpiła z Twojej winy. Jeśli jednak to Ty byłeś sprawcą wypadku, ważne by auto było objęte również AC. Zakres ubezpieczenia jest zapisany w umowie najmu. Jeśli masz ważne AC, nie musisz martwić się kosztami zamówienia lawety i naprawy (do określonej w umowie kwoty). Jeśli jednak AC nie obejmuje dodatkowych opcji (np. holowania), musisz liczyć się z tym, że część naprawy szkód zostanie pokryta z Twojej kaucji.
Jakie są konsekwencje kolizji wypożyczonym autem? To wszystko zależy od zapisów umowy. Niektóre wypożyczalnie w związku z kolizją żądają rekompensaty za utratę zniżek, inne wykluczają pokrycie kosztów naprawy, jeśli podczas kolizji byłeś np. pod wpływem alkoholu. Tak naprawdę zakres odpowiedzialności finansowej za uszkodzenie auta, zawsze zależy od podpisanej umowy. Dobra, profesjonalna wypożyczalnia samochodów chroni interesy nie tylko swoje, ale również kierowców, rozszerzając ubezpieczeniowy parasol ochronny na przeróżne zdarzenia i sytuacje, dzięki czemu można prowadzić wynajęte auto bez stresu.